Zespół Szkół w Rzeczenicy

Jesteś tutaj:

DZIEJE NASZEJ SZKOŁY

Źródło: Kronika Rzeczenicy - autor: Marian Jaśkiewicz

Pierwsza szkoła w Rzeczenicy powstała w roku 1690. Jej założycielem był Adam Klempa, a w późniejszym czasie jego syn Piotr Klempa. W roku1778 przydzielono do pracy nauczyciela Jana Jerzego Barcza. Tenże nauczyciel napisał wówczas list do króla – opisując zły stan i położenie szkoły.
Barcz nie doczekał się nowej szkoły, którą pobudowano w roku 1814 - bowiem zmarł rok wcześniej.
Po jego śmierci nauczycielem był jego syn Jan – aż do roku 1864. Drugi nauczyciel został zaangażowany w roku 1858, trzeci w 1882,  a czwarty w 1899.
Rektorem szkoły pod koniec XIX wieku był Józef Kinczel, a nauczycielką jego żona Waleria. Ich pomnik nagrobkowy dotrwał na miejscowym cmentarzu do roku 1974.
Po nim rektorem szkoły był Garski. Oprócz niego uczyło w tej szkole 4 nauczycieli i 1 nauczycielka.

Od roku 1852 była w Rzeczenicy druga szkoła dla dzieci wyznania ewangelickiego,  powiększona w 1867 roku do dwóch nauczycieli. W roku 1897 naprzeciw kościoła katolickiego pobudowano nową szkołę katolicką o 4 izbach lekcyjnych i mieszkanie dla nauczycieli.

W roku 1936 dobudowano następne 4 izby lekcyjne z podpiwniczeniem i centralnym ogrzewaniem – łącząc obie szkoły wyznaniowe w jedną. Od czasu

Zapraszamy do odwiedzania Szkolnej Izby Pamięci